KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5464021
*
nr 546 4021
Gouache
Hanna Pauli, monogramssign, Landskap med hus, 50x75
Utrop:
6.000 kr
Såld:
5.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 oktober 2008
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/10 15:02:13
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hanna pauli landskap landskap med hus landskapsmotiv landskapsmåleri monogramssign täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 546 4021
Gouache
Hanna Pauli, monogramssign, Landskap med hus, 50x75
Utrop: | 6.000 kr |
---|---|
Såld: | 5.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 oktober 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/10 15:02:13 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hanna pauli landskap landskap med hus landskapsmotiv landskapsmåleri monogramssign täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12